ŠĶILBĒNU MUIŽA

Šķilbēnu muiža (poļu: Szkielbany) bija Latgales muiža tagadējā Viļakas novada Šķilbēnu pagasta teritorijā. Muižas kungu māja atrodas Šķilbanos. Pēc 1920. gada agrārās reformas Šķilbēnu Orlavas muižu sadalīja 86 vienībās 1140 ha platībā.

Šķilbēnu muižas kungu mājas sarkano ķieģeļu ēka būvēta ap 1856. gadu. Līdz 1866. gadam muiža piederēja Martinam fon Ulanovskim, bet pēc 1863. gada poļu un lietuviešu sacelšanās (Janvāra sacelšanās) apspiešanas viņam to atņēma un piešķīra Krievijas armijas virsniekam Zinovjevam. 1899. gadā muižu nopirka tās pārvaldnieks Ivans Ļebedevs.

Pēc Otrā pasaules kara muižas ēkā atradās pagasta valde, bibliotēka un klubs. 1990. gados ēkā bija bārs „Bonifācijs”. Iekšpuse pārbūvēta, nav saglabājušies iekštelpu sienu apgleznojumi. Mūsdienās ēka netiek izmantota.

Šķilbēnu muižas kompleksā ietilpst:

  • dzīvojamā māja jeb kungu māja – celta no sarkaniem ķieģeļiem un plēsta laukakmens,
  • kalpu māja – nav saglabājusies un tās pamatiem tikusi uzcelta cita ēka,
  • lapene – senā nav saglabājusies, nojaukta kolhozu laikos. Saglabājušās tikai atsevišķas nozīmīgākās detaļas
  • parks – ar dažādiem mazpazīstamiem kokiem un nelielo estrādi

Muižai kādreiz esot bijusi skaista rožu aleja, kā arī plašs ābeļdārzs.

Senākie zināmie dati par šo muižu: 1866.gadā tā bijusi Martina fon Ulanovska īpašums, vēlāk muiža piederējusi kādam Zinovjevam. Pašreizējās muižas īpašnieces Dagmāras Ausekles tēva dzimtas īpašumā muižas kungu māja nonākusi 1899.gadā. Viņas vectēvs Jānis Ļebedevs līdz tam bijis muižas pārvaldnieks, bet šis pirkums varētu būt bijis veikts par vecmātes pūra naudu. Līdz ar muižas ēku ticis nopirkts arī daudz zemes, no kuras daļu Ļebedevs esot atdāvinājis pareizticīgo baznīcai un kapsētai.

Pēc nacionalizācijas, padomju varas gados muižas kungu mājā ilgu laiku bija izvietojusies pagasta valde, bibliotēka, klubs. Deviņdesmitajos gados šeit darbojās privātbārs „Bonifācijs”. Iekšpuse būvēta un pārbūvēta, nav saglabājušies iekštelpu sienu apgleznojumi.

Vietējās nozīmes kultūras piemineklis.

Foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/lv/8/8d/Skilbenu_muiza.jpg